KABİNE REVİZYONU: GİDECEK İLK İSİM LÜTFİ ELVAN

2019 seçimlerinin startı verildi. Başkanlık sistemine geçişle yüz yıllık büyük bir dönüşümün de kapısı aralanmış olacak. Devletin milli menfaatler ekseninde yerel, bölgesel ve küresel etkinliğinin ciddi ölçüde artacağı bir döneme girilecek.

2019 seçimlerine giden süreçte bölgede büyük kaos ve çatışma senaryolarının devreye alınacağı nerdeyse kesin gibi. Bölgede Rusya ve İran gibi güçlerle sürdürülen diyalog, bir yandan ABD-AB ve NATO eksenine verilen net mesajlar bu devreye bir hazırlık. Tabloya İngiltere de eklenecek ve 2019’a giden süreçte tüm aktörler, 2019 sonrasında yeni ve daha güçlü bir Türkiye ile muhatap olacaklarını anlayacaklar.

Bölgesel ve küresel büyük bir mücadele ve dönüşüm süreci yaşanırken içeride değişimin gerçekleşmesi kaçınılmaz. Önce partide ve yerek yönetimlerde kan değişimi başladı. Bu değişimin durmaksızın devam edeceğini ve yerel yönetimlerle belediyelerin sürekli canlı ve dinamik tutulacağını görüyoruz.

Sıradaki adım Kabinede revizyon. Muhtemelen Aralık ayında revizyon haberlerini sıklıjla duyacağız ve Ocak ayında yeni yıla yenilenmiş bir Kabine ile gireceğiz. Bu bilgi bir sır değil ve şu sıralar Ankara gündeminin en hararetli maddesi.

Değişimden neler beklenebilir? Bugünkü yazımızda ilk ve en kesin görünen hamleyi yazalım.

Kabinede gerçekleşecek ilk değişimde gitmesine kesin gözüyle bakılan isim Lüfti Elvan.

Elvan’ın gidişi önemli mesajları içinde barındıracak. Öncelikle Lüfti Elvan, Ak Parti’nin ihtiyaç duyduğu dinamizmden oldukça uzak bir profil. Kalkınma Bakanlığı Lütfi Elvan döneminde en başarısız ve etkisiz dönemini yaşadı diyebiliriz. Kayda değer hiçbir proje tamamlanamadığı gibi sosyoekonomik dönüşüm adına gündeme alınması talimatı verilen hiçbir yeni adım atılamadı.

Lütfi Elvan’ın Cumhurbaşkanımıza karşı eleştirel duruşu ve Cumhurbaşkanımızın zihniyet dönüşümü çabasına uzaklığı bir sır değil. Elvan, 15 Temmuz sonrasında atılan birçok adımda muhalif bir tavır takınırken AB, ekonomi, faiz lobisine direnç gibi konularda Ak Parti’nin ve Cumhurbaşkanımızın zihniyetine çok ters çıkışlar yaptığı da bilinmekte.

Eski Başbakan Davutoğlu ile çok yakın ilişkileri olan (ve hala devam eden) Lütfi Elvan’ın Başbakan Binali Yıldırım’la uyum sağlama konusunda başarısız olduğu net. Elvan’ın yakın çalışma arkadaşı Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Cüneyt Düzyol ile bazı bakanlık bürokratlarının Cumhurbaşkanımıza karşı ikircikli tutumları ve mesafeli söylemleri de Ankarada bilinmekte.

Lütfi Elvan’ın Kabineden gidişiyle çok güçlü mesajların verilmiş olacağını söyleyebiliriz. Ekip çalışmasından uzak, Babacan modeli teslimiyetçi bir Batıcılıkla Cumhurbaşkanımızı eleştirmeyi marifet sayan, eser ve başarı namına tek bir örnek sunamayacak bir isim olarak Lütfi Elvan’ın gidişi bir iradeyi gösterecektir.

Her fırsatta faiz lobisinin söylemlerini dile getiren, finans sektörüne karşı teslimiyetçi bir tavır sergileyen Elvan’ın görevden alınması parti ve tabanda da çok olumlu karşılanacaktır.

Muhtemelen gideceğinin farkında olan Lütfi Elvan’ın bazı mahfillere göz kırpma tarzında sözde Batıcı, faizci, teslimiyetçi çıkışlar yapması da tesadüf olmamalı.
Elvan’ın gidişinin yeterli olmayacağı, yerine gelecek ismin tüm bu zihniyet sorunları ve başarısızlık etiketlerinden uzak olması mühim. Bakanlık kadrolarında dönüşüm ihtiyacı zaten alenen ortada.
Lütfi Elvan gidecek ve iyi hatırlanmayacak. Bir kısım Ak Parti içi muhalifler (sayıları az ama malum isimler) bu gidişe çok üzülecek. Ama ihtiyaç ortada, hüküm de gecikmez.

Ömer ADIYAMAN / ANALİZ HATTI
@omradymn
%d bloggers like this: