FETÖ’nün örümcek ağından çıkmayı başaramayan AK Partilileri ne bekliyor?

Ak Parti her anlamda yıkık ve virane bir ülkeyi 2002 yılı sonunda devralırken bir milletin ümidini canlandırmak bir yandan da acı reçetelere rağmen sorunların üzerine gitmek kararlılığını yolun başında ilan etmişti. O günlerden bu yana Ak Parti millete güven veren tek adres olma vasfını sürdürdü. Günü değil on yılları düşündüğünü gösterdi, millet,n desteğini korumayı başardı.

Devlet organları asli görevlerinden uzaklaşmış, siyaset tıkanmış, en temel alanlarda vatandaş hizmet yokluğuna veya kalitesizliğine mahkum edilmişti. Ekonomisi çökmüş, finansal sistemi batmış ve vatandaşının geleceğe dair umudu yitirilmişti. Ama ortaya konan iradeyle olmaz denilenler başarıldı. Üstelik bu başarı içerideki çeteleri, kökleşmiş vesayetleri ve yüz yıllık dirençleri yıkarak elde edildi.

Onlarca yıldır Türkiye, aynı oyuna mahkum edilmekteydi. Üst Aklın oyunu belliydi : İçeride sorun çıkar ve Türkiye’nin enerjisini harcar. Ak Parti bu oyunu bozdukça Üst Akılda panik başladı.

Kendilerince son bir darbeyi denediler ve FETÖ darbesiyle hedefe varmaya çalıştılar. Ama ortaya konan güçlü irade ve milletin basiretiyle bu saldırı da başarısız kaldı.

Bu durumda iki yol eşzamanlı denenmeye başlandı : Üst Akıl, Ak Parti içerisinde bir hizipleşme yoluyla Ak Parti’yi üst iradeden uzaklaştırmayı, bir yandan da dış politikada bu yeni grupla siyaset geliştirmeyi hedefledi.

Bu proje de başarısız oldu. Milletin feraseti ve güçlü liderlikle bu badire de atlatıldı.

Saldırılar bitti mi? Hayır. Her gün bir yenisi eklenebilir ve her gün yeni bir mücadele gerekebilir. 

Ancak, özellikle son birkaç yıldan alınacak temel ders şudur : İç ve dış düşmanlar ne yaparsa yapsın, oyunu bozacak olan şey güçlü liderlik ve büyük vizyondur.

Yeni dönem bu açıdan son derce kritiktir. Geçtiğimiz yıllarda vizyoner ve büyük atılımlara imza atmaya alışmış Ak Parti hareketinin hızı kesilmeye çalışılmış ve gündelik sorunlar daha esaslı meselelere ayrılan zamandan çalmıştır. Oysa millet artık daha büyük bir atılım hamlesini gözlemektedir.

Devletin çok daha etkin ve verimli çalıştığı, ekonomide çarkların çok güçlü döndüğü, halkın refah seviyesinin giderek daha da artacağına dair inancın pekiştiği, dış politikada yeni atılımlarla sorunlar yumağının bertaraf edileceği bir dönem gözlenmektedir. AK Parti’nin 2002 yılında ülkenin idaresinin ele alırken hissettiği coşku ve büyük şeyler başarma isteği tekrar daha güçlü bir şekilde canlandırılmalıdır.

Bunun  için :

1. Yerel siyaset ve belediyeler tüm yük ve eksikliklerden arındırılarak tekrar halka güçlü şekilde temas edebilmenin merkezi haline gelecek. Ak Parti halkın içinden ve halk için olma vasfını tekrar hissettirecektir.

2. Halkın hayatını doğrudan ve derinden etkileyen tüm alanlarda (eğitim, sağlık, ulaşım, güvenlik vs) mutlaka daha iyi bir iletişim politikası izlenmektedir. Özellikle gençlere daha etkili ulaşabilmenin yolları aranmaktadır.

3. Kurumlar ve yöneticiler tek tek gözden geçirilip ve yeni dönemin hızına ayak uydurabilecek ama mutlaka yetenekli ve kaliteli isimlerle yola devam edilecektir. Ak Parti misyonunu ve kalitesini temsilden uzak isimlerle yollar ayrılacaktır. Asla gereksiz yük taşınmayacaktır.

4. FETÖ mücadelesinde güçlü darbeler gelirken bir yandan da benzer hedeflerle ortaya çıkan yapılanmalar da tasfiye edilecektir.

5. Ak Parti icraat üstünlüğünü söylem üstünlüğü ile pekiştirecektir. Bu kaliteli ve etik bir üslupla yapılacaktır. Buna ek olarak, medya ve sosyal medyadaki patolojik vakalar ve rüzgar gülleri tasfiye edilecektir.

Ak Parti yepyeni bir döneme girildiği hissini topluma vermeye başlamış ve bunu yaparken de geleceğe dair umutları tekrar güçlendirmektedir. Bu strateji ile 2023 hedefleri ve ötesi için gereken enerji açığa çıkacaktır. Böylece toplumun desteği ile zorlar kolaylaşacaktır. Şimdi vakit stratejik bir akılla hedefe yürüme zamanıdır. 

SONUÇ: FETÖ ile 17/25’den sonra iltisakını koparamayan, kaseti ve FETÖ arşivinde dosyası olup;  örgüt ile irtibat-iltisakını kopar(a)mayan AK Partili Belediye Başkanları, üst-alt kademe parti yöneticileri, politikacılara elveda yeni döneme merhaba!  Yol uzun!

Ömer ADIYAMAN
@omradymn

%d bloggers like this: