Ekonomiye kumpas ve bir prototip olarak Evren Bolgün

Gezi olaylarından bu yana ülke ekonomisine yönelik kesintisiz ve sistemli bir saldırı yaşandığı aşikar. 2019 seçimlerine giderken bu kez yeni bir faza geçilmiş durumda. Yalan haberler, sahte iddialar ve koordineli kara propoganda çalışmaları son sürat devam ediyor.

Ekonomi medyasında ve sosyal medyada organize olmuş bir grup koordineli bir biçimde ülke ekonomisi aleyhinde yayın yapıyor; psikolojik harp tekniklerini aratmayacak bir propoganda makinesi durmaksızın işliyor.
Burada en büyük rolü ise Turgay Ciner’e ait medya kuruluşları oynuyor. FETÖ ile bağlantıları konusunda hala zihinlerse büyük şüphelerle anılan Turgay Ciner’in Ak Parti hükümetine yönelik sistemli bir yıpratma operasyonunun kendisine ait yayın organlarından yürütülmesine en azından sessiz kaldığı ortada.

Bu kara propogandanın görünen yüzlerinin arkasında daha kapsamlı bir örgütlenmenin olduğu biliniyor. FETÖ’nün doğrudan veya dolaylı etkisine dair emareler de söz konusu. Çok uzak olmayan bir vakitte bu emareler daha net delillerle ortaya konup bu mesele hukuki bir sürece de evrilebilir.

Bu ekonomik operasyon sürecinin isimlerinin ortak noktası dini ve milli değerlere karşı ciddi hazımsızlık, toplumun geniş kesimlerine karşı tahammülsüzlük ve ideolojik saplantılarla dolu sözde “eleştirel bakış” makyajlı temelsiz saldırganlık.

Bugün bu isimlerden birinin yayınladığı ve dini değerlere hakaret unsuru içerdiğine inandığım bir tweet ve içindeki karikatürden haberdar olunca uyarı mahiyetinde birkaç mesaj paylaştım.

Bu kişi Evren Bolgün. Bir ekonomi kanalında zaman zaman boy gösteren bir isim. Pek tanınırlığı da bir kıymet-i harbiyesi de yok. Ama attığı mesaj üzerine uyarıma rağmen konu uzayınca defteri açmak icap etti.

Sadece sosyal medya paylaşımlarına bakıldığında bile bu kişinin azılı bir muhalif görüntüsü altında siyasi eleştirinin sınırlarını da zorlayarak inançlı insanları ve dini değerleri hedef alan veya alay konusu eden birçok paylaşımda bulunduğu görünmekte. Herkesin eşit oy hakkına sahip olmasını eleştirmekten tutun da evrim soslu din karşıtı göndermelere kadar ne ararsanız var. Sözcü gazetesinin sıkı takipçisi olduğu bol RT’lerinden anlaşılıyor. Bol bol Yılmaz Özdil ve muadili kişilerin söz ve videolarını paylaşmış olması da entellektüel seviyesini göstermeye yeter.

Bu kişinin profil resminde bile Bloomberg kanalında bir yayından alınmış bir foto var. Çok da doğal, çünkü o sayede gündeme gelebiliyor. Teknik ya da akademik açıdan kayda değer hiçbir başarısı olmayan biri.

Peki Teknik ya da akademik açıdan kayda değer hiçbir başarısı olmayan biri nasıl oluyor da bu kanalda yer buluyor? Sorularla devam edelim o zaman.

 

Evren Bolgün denen şahsa Bloomberg kanalının kapılarının açılması ve sonrasında devam edebilmesinde İzmirli bir işadamının etkisi var mıdır? Bu işadamı ile Turgay Ciner arasındaki diyalog nedir? Ben bu işadamının 15 Temmuzdan kısa süre önce tedavi bahanesiyle yurtdışına kaçtığını söylemekle yetineyim. Bu işadamının kardeşi ise FETÖcü emniyet mensuplarından olup o da yurtdışında ve kaçak.

Evren Bolgün’ün ayrıca Ak Parti’de muhalif bazı isimlerin de temas halkasında olması tesadüf olmamalı. Şimdilik sadece doktora çalışması yaptığı Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’ne ve yolu oradan geçmiş bazı sakıncalı isimlere işaret edip bırakalım.

Dedim ya, şahısların kıymet-i harbiyesi yok. Ama ortada bir organizasyon varsa ve doğrudan veya dolaylı olarak FETÖ ekonomik kumpas projesi yürütülüyorsa bu devlet buna bigane kalmaz.

 

Önümüzdeki günlerde özellikle Ciner medyası bağlantılı operasyonları, şaibeli isimleri ve kara propoganda çetelerini deşifre etmeye başlıyoruz. 2019’a giden yolda kriptolar da muhaliflik görüntüsü altında FETÖ’ne hizmet edenler de tek tek açığa çıkacak.

Ömer ADIYAMAN / ANALİZ HATTI
@omradymn

%d bloggers like this: