Ekonomi bürokrasisinde neler oluyor, ne olacak?

ABD tarafından özel yetiştirilmiş,yapılandırılmış örtülü faaliyetlerde “Covert Actions” kullanılan ve ABD’nin Türkiye projesi olan FETÖ ve B planında yer alan yeni oluşumlar-örgütler her seferinde yediği darbeye rağmen saldırılarına kesintisiz devam ediyor. Şimdi sırada ekonomik kriz ve ardından siyaseti dizayn hedefi var. Darbe girişiminin ardından odağın her gün daha fazla piyasalara çevrilmesi ve ülkenin geleceğine dair felaket senaryolarının çizilmesi bir planın parçası.

Hatırlayalım: 15 Temmuz kanlı darbe girişiminden hemen sonra önce rating kuruluşu S&P ekonomik saldırının işaret fişeğini çaktı. Ardından Moodys’ “bekleyip karar vereceğim” dedi ve piyasalar üzerinde büyük bir baskı kurdu. Eşzamanlı olarak Olağanüstü Hal kapsamında atılan adımlarla ilgili ülke içinde ve dışında yoğun bir kara propoganda başladı. FETÖ şirketlerinin TMSF’ye devri sürecine dair birçok yalan haber ve şayia yayılarak ekonomide çarkların duracağı yalanını yaymaya başladılar.

Son oyunları ise şu: FETÖ ve işbirlikçileri 2018 yılının ilk aylarında büyük bir ekonomik kriz yaşanacağını, erken seçime gidilmek zorunda kalınacağını ve siyasette büyük bir deprem olacağını (!) her kanaldan yayıyorlar. Esnafı ziyaret eden FETÖ ilintili/iltisaklı ekonomideki kripto bürokratlar ve örgütün tabandaki propaganda timleri bu haberi yayıyor. Sosyal ortamlarda, işyerlerinde konu bu felaket senaryosuna mutlaka getiriliyor. Sosyal medyada farklı yalan kimliklerle açılan hesaplardan sürekli “batan firmalar, patlayan işsizlik” gibi olumsuz haberleri yayıyorlar.

Vatan hainlerinin ve Üst Aklın bu yolu denemesi beklenen ve yıllardır dile getirdiğimiz bir konuydu. Mesele, bunlara nasıl cevap verileceği ve tuzaklarının nasıl boşa çıkarılacağı. Stratejinin ve o stratejiyi uygulayacak kadroların olup olmaması meselesi.

Soru net : Ekonomik bir darbe girişimine hazırlıklı mıyız? Dışarıdan tetiklenen ve içeride işbirlikçiler tarafından yayılan bu koordineli çaba karşısında ne yapılmakta? Ülkenin büyümesi ve kalkınması, halkın refahı ve ekonomik istikrar adına hükümetin gösterdiği çaba yeterli mi? Daha da önemlisi, bürokrasi belaları fark edip def edebilecek yetenekte mi? Ekonomi cenahında FETÖ ile içiçe geçmiş kripto, dosyalı isimlere dokunulabildi mi?

Basit birkaç örnekle devam edelim: Bu ülkede ekonomik kriz olacaksa bunun mutlaka bankacılık sektörüyle bağının olması icap eder. Türlü yöntemlerle bankalar da bu sürece çekilir ve durum kötüleştirilir. Geçmişte de bunu yaşadık, başka ülkelerde de örneklerini gördük. Bankacılık sektörünü takip edecek ve gereğinde yönlendirecek kurum hangisi : Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu. Başında sektörde başarısızlığı ile tanınan, hemen herkesin olumsuz manada yetkinliği (!) üzerinde ittifak ettiği bir isim var. Ekonomi bürokrasisindeki birçok isim hakkında FETÖ mensubu ve/ya ilintili-iltisaklı-dosyalı olduklarına dair istihbarat birimlerince kuvvetli kanaat bulunanlar var.

Ülkenin temel bir başka kurumu Hazine Müsteşarlığı. Başında diğer bürokratları ratacak yetkinlikte (!) olduğu konuşulan bir isim var. Hazine’de gerçek manada FETÖ temizliğini yapamadı, kadrolarda hiçbir değişime gidemediği söylenen birisi. Yakın çalışma ekibine dair FETÖ ilintili/iltisaklı dehşet bilgileri de paylaşıyor olacağız.

Liste uzun. Ekonomi bürokrasisinde nereye el atsak elde kalacağından eminiz. Ama iş ülkenin geleceğini savunmaya gelince sınırdaki asker kadar bürokrasideki kadroların da gücü ve kabiliyeti, işbilirliği ve yetkinliği önemli. Maalesef büyük bir saldırıya kadrolar açısından kötü bir tabloda yakalanmış görünüyoruz. Kurumlar FETÖ‘den temizlenirken bir yandan da yeniden ayağa kaldırılmak ve çalıştırılmak durumunda. Ama maalesef tepe yönetimler o noktadan çok uzak ve ekonomideki birçok isim FETÖ’den dosyalı ve/ya irtibatlı-iltisaklı.

Bu durum kadar bu duruma yol açan sebepler de önemli. Koskoca ülke nasıl oldu da bir ekonomik saldırı dönemine bu kadrolarla yakalandı?

Siyasetten medyaya, danışmanlardan bazı çıkar gruplarına uzanan girift ve sıkıntılı ilişkiler bu tablonun sebebi ve bu deşifresi başka bir analiz konusu.

Yıllarca, evet yıllarca, FETÖ ve benzeri yeni ağ ve yapılanmaları isim isim deşifre ettik. Bunlardan birçoğu tasfiye olup gitti, bir kısmı hala ortalıkta. Ama çok daha önemlisi, eserleri (!) işte bu. Öğrenmemiz gereken dersler var : Ekonomi alanında operasyon çekip kendilerine zemin açanlar ve menfaatlerine esir olanlar yüzünden ülkenin zaafiyete uğratılması asla kabul edilemez. Alınması gereken aksiyonlar için kaybedecek tek bir dakikamız bile yok.

Acil aksiyonla kurumların milli ve yetkin kadrolarla donatılması şart. Başka yerlerde tutunamamış, tek bir başarıya imza atamamış, menfaati ve egosu için her göreve talip olmak gibi bir basitliğe düşmüş isimlerle yola devam edilemez. Artık acil tedbir zamanı!

Dipnot: Ekonomi alanındaki tehlikeyi daha iyi anlamak için mutlaka bu analize de (Bknz: https://www.analizhatti.com/ekonomi-istihbarati-uzerine-fetopdynin-ekonomideki-ajanlari-gerceklestirdigi-ekonomi-operasyonlari/ ) göz gezdirmenizi öneriyoruz.

Ömer ADIYAMAN / ANALİZ HATTI
@omradymn

%d bloggers like this: