14 Aralık ince algı mühendisliği ve advertorial algı haberleri

Pensilvanya örgütü’ne yönelik operasyonlar devam ederken, örgüt farklı bir strateji izlemekte. Örgütün izlediği bu strateji ise toplum mühendisliğinin uzmanlık alanı olan algı ve psikolojik harekat operasyonları. Her biri sosyolog veya psikanalistmiş gibi çalışan örgüt üyeleri oluşturdukları yalanlarla toplumsal bir travma yaratmakta.

ÖRGÜTÜN SIKLIKLA BAŞVURDUĞU BİR YOL

Kamuoyunun algısını yönlendirme veya istenilen algıyı yaratma Pensilvanya örgütünün sıklıkla başvurduğu bir yoldur. Örgüt medya gücünü kullanarak ‘medyaya darbe’, ‘basın özgürlüğü’, ‘diktatörlük’, ‘yolsuzluk soruşturmasını örtme vb.’ yoluyla hedefledikleri toplumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevcut hükümet ve devlete olan güveni sarsmaya, örgütün güçlülüğü ve haklılığına inandırmaya çalışmakta. Pensilvanya örgütü bunu öylesine ustalıkla kullanıyor ki ters kanaatler bile yaratabiliyor.

Gelelim 14 Aralık’ta aralarında Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, STV Genel Yayın Yönetmeni Hidayet Karaca’nın da bulunduğu ve İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü “Türkiye Cumhuriyeti egemenliğini ele geçirmek amacıyla baskı kurmak”, “baskı”, “tehdit”, “cebir” yöntemlerini kullanmak suretiyle örgütsel yapı oluşturarak bu yapılanma altında; “kişi hürriyetinden yoksun kılma”, “belgede sahtecilik” suçlarını kapsayan soruşturmada örgütün kullandığı algı operasyonuna. Bu algı mühendisliğinin kodu; demokratik ülkelerde, polisin gazetecilere yönelik her hareketinin toplumda, uluslararası arenada sorgulandığı ayrıntısıdır.

ALGI OPERASYONU NASIL İŞLEDİ?

Operasyon olmadan günler önce Pensilvanya örgütü istihbarat merkezi tarafından kontrol edilen mikroblog sitesi ‘Twitter’da ‘Fuat Avni’ ismini kullanan şahıs üzerinden başlandı. Bu şahıs olacak operasyonun bilgilerini isim isim yayımladı. Bu bilgilerin güvenilir olduğunu bilen Zaman Gazetesi GYY Ekrem Dumanlı ve örgüt bu önceden alınan istihbarat ile algı operasyonuna başladı. Operasyon olmadan birgün önce ‘medyaya darbe’ başlığı ile manşet atıldı. 14 Aralık’ta ise operasyon start aldı. Ekrem Dumanlı, Hidayet Karaca ve diğer şüphelilere ‘davet’ ve ‘tebligat gitmesine rağmen bilinçli gidilmedi. Örgüt medyası bu ince algı mühendisliğini sürdürmeye devam etti. Gün boyu kendi yayın organlarında ‘medyaya darbe’ şeklinde yayım-yayın yaptı. Uluslararası medyaya bu algı ile haber servis edildi. Örgüt ile direk bağlantısı olmayan diğer medya kuruluşlarına-yazarlara bu algı haberleri advertorial olarak servis edildi.

OPERASYON NASIL OLDU?

Ekrem Dumanlı, Hidayet Karaca ve diğer şüpheliler ‘davet’ ve ‘tebligatla’ gözaltına alındı. Zaman Gazetesi ve STV’ye baskın düzenlenmedi. Yayın kuruluşlarına ve evlerine polis girmedi, arama yapılmadı, bilgisayarlara el konmadı. Ellerine kelepçe vurulmadı, başları eğilerek polis aracına bindirilmedi. Şüpheliler hakkında itibarsızlaştırma kampanyası, soruşturma dosyasındaki bilgi ve belgeler, medyaya servis edilmedi, operasyon sitelerinde yayına verilmedi.

Sonuç: Pensilvanya örgütü yine bir operasyonu stratejik bir algı mühendisliği ile yerel ve uluslararası arenada  Türkiye’ye örtülü operasyon çeken-çekmeyi bekleyen istihbarat birimlerinin medya ayağı ile yaptı. Hükümete yakın medyadaki yazarların bir kısmı ise bu algı mühendisliğine (belki-de bilmeden) alet oldu. Buna somut bir örnek verecek olursak Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi’nin 15 Aralık 2014’te ‘Tek kelime ile yanlış’ başlıklı yazısıdır. (Bakınız: http://www.yenisafak.com.tr/yazarlar/abdulkadirselvi/tek-kelime-ile-yanlis-2006579 )

ANALİZ HATTI STRATEJİK ARAŞTIRMA MERKEZİ

%d bloggers like this: